Poznaj Grupę PragmaGO

Specjalizujemy się w usługach finansowych, skierowanych do mikro, małych i średnich firm. Nasze rozwiązania tworzymy od podstaw – jesteśmy zarówno źródłem finansowania, jak i twórcą technologii, niezbędnej do ich dystrybucji w zróżnicowanych kanałach.

Poznaj Grupę PragmaGO

Specjalizujemy się w usługach finansowych, skierowanych do mikro, małych i średnich firm. Nasze rozwiązania tworzymy od podstaw – jesteśmy zarówno źródłem finansowania, jak i twórcą technologii, niezbędnej do ich dystrybucji w zróżnicowanych kanałach.

Nasza MISJA


Wspieramy przedsiębiorców w codziennej działalności i razem z nimi zmieniamy polską gospodarkę. W odpowiedzi na potrzeby firm MŚP tworzymy rozwiązania, które pozwalają im uzyskać stały i stabilny dostęp do finansowania. Dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje bezpieczeństwo finansowe, może się rozwijać i osiągać kolejne cele biznesowe. Stale inwestujemy w technologię, aby proces pozyskiwania finansowania wymagał od klienta minimalnego zaangażowania. Jesteśmy na „wyciągnięcie ręki” – w miejscu i czasie, w których klient nas potrzebuje.

Nasza rola w systemie finansowym


MŚP to segment, który ma ograniczony dostęp do finansowania bankowego. Wychodzimy mu na przeciw:

tworzymy usługi digitalowe, intuicyjne i bezpieczne,
dostarczamy je tam, gdzie przedsiębiorcy
prowadzą swoją działalność – m.in. za pośrednictwem naszych partnerów,
większość naszych klientów to JDG lub mikrofirmy funkcjonujące głównie w mniejszych miejscowościach,
wyrównujemy ich szanse w dostępie do kapitału obrotowego.

Rozwijamy technologię finansową

PragmaGO.tech (spółka zależna) to zespół ponad 40 deweloperów oraz specjalistów UX/UI,
wiele rozwiązań technologicznych tworzymy od podstaw,
wykorzystujemy nowoczestny tech stack,
zapewniamy cyberbezpieczeństwo.

Odpowiedzialnie zarządzamy ryzykiem kredytowym:

stworzyliśmy autorski model oceny ryzyka kredytowego,
w przypadku embedded finance wykorzystujemy zanonimizowane dane dane transakcyjne przekazywane automatycznie ze środowiska partnera,
analiza wielu rodzajów danych pozwala nam na ograniczenie ryzyka nadmiernego zadłużenia klienta,
posiadamy wewnętrzne bazy danych zbudowane na podstawie kilkuset tysięcy transakcji z klientami,
badamy zależności pomiędzy zróżnicowanymi źródłami danych, dzięki czemu dopasowujemy finansowanie do indywidualnych potrzeb firmy klienta,

Struktura Grupy PragmaGO


W 2021 r. większościowym akcjonariuszem PragmaGO SA został Polish Enterprise Funds SCA (jako Spółka Dominująca w stosunku do Jednostki Dominującej).

W skład Grupy Kapitałowej PragmaGO wchodzą:

Pewnie jak w banku, tylko wygodnie i szybko

PragmaGO SA – Jednostka Dominująca i instytucja finansowa z ponad 27-letnim doświadczeniem, stanowiąca źródło finansowania klientów. PragmaGO SA pozyskuje finansowanie m.in. poprzez emisje obligacji na rynku Catalyst, czy współpracę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Spółka utrzymuje najwyższe w sektorze pozabankowym kapitały własne przy niskich wskaźnikach zadłużenia. To gwarancja realizacji nawet dużych i długoterminowych projektów.
Odbiorcami komunikacji marki PragmaGO są przedsiębiorcy. Dystrybucja usług pod marką PragmaGO odbywa się online (pragmago.pl) oraz poprzez sieci brokerskie. Należą do nich np. Expander, Notus Finance, czy Platinum Financial.

Produkty pod marką PragmaGO:

digital faktoring – elastyczny i dostępny online. Finansujemy faktury w oparciu o stałą umowę lub współpracę od czasu do czasu, na małe i duże kwoty (od 500 PLN do 15 mln PLN). Gwarantujemy wsparcie doradcy klienta oraz darmowe ubezpieczenie i monitoring należności w faktoringu ze stałą umową.
embedded finance:

PragmaPay:
·         pierwsze na polskim rynku BNPL dla B2B, które dorównuje wygodą i szybkością standardom w segmencie konsumenckim,
·         automatyczna decyzja o finansowaniu do 3 minut,
·         odroczenie płatności o 14, 30, 60 dni lub rozłożenie na raty,
·         rozwiązania User Experience dostosowane do potrzeb MŚP,
·         wysokie limity finansowania (od 100 PLN do nawet do 50 000 PLN).

Merchant Cash Advance – finansowanie, którego podstawą jest ścisła integracja techniczna z partnerem. Merchant otrzymuje indywidualną propozycję finansowania tam, gdzie prowadzi swój biznes (np. w strefie klienta platformy marketplace, na której realizuje sprzedaż). Limit jest wyliczany automatycznie m.in. na podstawie zanonimizowanych danych historycznych o współpracy klienta z partnerem (obroty, wartość transakcji) oraz własnych algorytmów scoringowych PragmaGO.

Wysokość rat może być dostosowana do wartości obrotów firmy w środowisku partnera (np. sprzedaż przez terminal płatniczy). Spłata może następować automatycznie, bez zaangażowania przedsiębiorcy.
Klienci PragmaGO mają dostęp do Strefy Klienta – platformy online, w której mogą zarządzać swoimi produktami finansowymi z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie.

You do the business, we`ll do the finance.

PragmaGO.tech – Jednostka Zależna od PragmaGO SA, dostawca technologii. Zespół PragmaGO.tech to ponad 40 developerów i specjalistów UX/UI oraz doświadczonych managerów. Spółka tworzy własne rozwiązania i procesy technologiczne – zarówno w obszarze analityki, ryzyka finansowania i scoringu, środowiska klienta online, jak i integracji z ekosystemem partnerów. Należą do nich np. platformy marketplace, operatorzy kart płatniczych, dostawcy oprogramowania dla sklepów SaaS.
To marka dla innowacyjnych produktów embedded finance B2B skierowana do partnerów i potencjalnych partnerów, którzy chcą zintegrować usługi finansowe i oferować je klientom biznesowym. Dzięki temu partnerzy PragmaGO.tech zwiększają zyski, konkurencyjność i budują lojalność swoich klientów. PragmaGO.tech wraz z partnerem tworzą efekt synergii – w jednym momencie docierają do setek tysięcy przedsiębiorców, którzy otrzymują dostęp do finansowania swojej działalności.

Partnerzy PragmaGO.tech mają dostęp do Strefy Partnera – panelu online, w którym mogą sprawdzić rozliczenia, statusy umów, a także pobrać materiały marketingowe.
Brutto sp. z o.o. – Jednostka Zależna od PragmaGO SA, oferująca finansowanie online w formie pożyczek celowych, finansowania podatków i ZUS oraz faktoringu.
Monevia sp.z o.o. Jednostka Zależna od PragmaGO SA . Lider na rynku finansowania pojedynczych faktur sprzedażowych (invoice discountingu). To finansowanie faktur bez stałej umowy i zobowiązań z niej wynikających, w 100% online. Monevia wypracowała rozwiązania User Experience, dzięki którym możliwe jest finansowanie należności o niskich nominałach (już od 700 PLN lub 200 EUR), przy wstępnym limicie na poziomie 50 000 PLN. Rozwiązania Monevii są doceniane szczególnie przez firmy działające w segmencie TSL, gdzie czas dostępu do środków jest kluczowy dla realizacji kolejnych zleceń.

Zarząd


Tomasz Boduszek
Prezes Zarządu, Chief Executive Officer
Od 2011 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu PragmaGO SA. Grupę PragmaGO tworzył od podstaw. Windykacyjny start-up z kapitałem początkowym o wartości 50 tys. zł przekształcił w dynamicznie rozwijający się fintech. Tomasz Boduszek ma doświadczenie w skutecznym rozwijaniu biznesu poprzez M&A. Uczestniczył w dziewięciu tego typu transakcjach (w tym sześciokrotnie w roli CEO strony kupującej oraz trzykrotnie w roli CEO strony sprzedającej, a wartość transakcji wyniosła kilkaset mln PLN). Od 2011 roku zarządza różnymi spółkami z Grupy PragmaGO, wprowadzając je na New Connect, rynek podstawowy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz rynek obligacyjny Catalyst.
Jacek Obrocki
Wiceprezes Zarządu, Chief Financial Officer
Ekonomista z ponad 20-letnim doświadczeniem, które zdobywał m.in. jako dyrektor wydziału bankowości inwestycyjnej w Domu Maklerskim BDM. Specjalizuje się w bankowości inwestycyjne oraz analityce finansowej i giełdowej. Uzyskał m.in. tytuł Chartered Financial Analyst (CFA), ukończył liczne szkolenia z zakresu JBO, MBO, M&A, rachunkowości (PSR, IAS, US GAAP), prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi, prawa handlowego. Ekspert PragmaGO w zakresie analizy rynków finansowych i makroekonomii, wypowiadający się m.in. dla Puls Biznesu i portali specjalistycznych, jak obligacje.pl, inwestycje.pl.
Danuta Czapeczko
Wiceprezes Zarządu, Chief Growth Officer
Ma ponad 16 lat doświadczenia w obszarze marketingu i zarządzania sprzedażą. Z PragmaGO jest związana od 2011 roku. Specjalizuje się w usługach embedded finance dla biznesu, wprowadzając na rynek nowe rozwiązania dla polskich przedsiębiorców. Koordynuje pracę zespołu menedżerów, odpowiedzialnych za współpracę z takimi partnerami jak Allegro, imoje, Polskie ePłatności czy InFakt. Prelegentka podczas branżowych paneli dyskusyjnych, w tym „Fintech and E-commerce Linking Days”, „Risk and Supervision Meeting”, „E-commerce. Szanse, trendy, wyzwania”.
Łukasz Ramczewski
Wiceprezes Zarządu, Chief Sales Officer
Menedżer z ponad 12-letnim doświadczeniem w obszarze rynków finansowych, faktoringu i finansowania sektora MŚP. Od 2010 roku związany zawodowo z PragmaGO, gdzie od 2018 roku pełni rolę dyrektora ds. sprzedaży, kierując kilkunastoosobowym zespołem. Bierze czynny udział w tworzeniu produktów i rozwiązań finansowych w oparciu o zmieniające się potrzeby polskich przedsiębiorców. Prowadzi szkolenia z zakresu faktoringu, skierowane do brokerów finansowych.
Wojciech Bublik
Prezes Zarządu PragmaGO.tech, Chief Technology Officer
Pierwsze swoje zawodowe kroki stawiał w banku BPH S.A.. W latach 2007-2012 związany z software house’em Empathy, a następnie przez trzy lata z Grupą Unity. Przeszedł przez wszystkie stopnie IT – od programisty po dyrektora – by w końcu, w 2015 roku, rozpocząć współpracę z PragmaGO. Przez pierwszych 6 lat obejmował stanowisko CEO PragmaGO.tech, a od 2021 roku również CTO w PragmaGO S.A. Zarządza prawie czterdziestoosobowym zespołem developerów, specjalistów UX/UI oraz jest odpowiedzialny za strategię technologiczną Spółki.

Rada Nadzorcza

Przewodniczący Rady Nadzorczej:

Dariusz Prończuk

Członkowie Rady Nadzorczej:

Bartosz Chytła
Jakub Kuberski
Grzegorz Grabowicz 
Piotr Lach
Agnieszka Kamola
Michał Kolmasiak

2024
Zakup od funduszu 21 Concordia 100% udziałów w spółce Monevia, która jest liderem na rynku invoice discountingu
Pierwsza emisja obligacji w euro, zakończona redukcją na poziomie 17,05%
Wprowadzenie na rynek PragmaPay
Rozpoczęcie współpracy z Przelewy24 i Tpay
Podpisanie nabycia większościowego pakietu w Telecredit IFN S.A. (Omnicredit) – rumuńskim fintechu, który dostarcza usługi finansowe dla sektora MŚP.
2023
Nagroda „Fintech Roku” Cashless Fintech, „Partnership Loan Magazine Awards” (za Merchant Finance) oraz „Best e-commerce B2B tool” E-commerce Polska Awards.
Rozpoczęcie współpracy z Polskie ePłatności
3 emisje obligacji zamknięte z ponad 40% redukcją
2022
Przejęcie biznesu Fandla Faktoring
Rozpoczęcie współpracy z EBOR
2021
Rozpoczęcie współpracy z Allegro
Przejęcie przez Enterprise Investors – wartość inwestycji to 75 mln PLN
Wycofanie z obrotu akcji na rynku regulowanym GPW
2020
Zmiana nazwy spółki z Pragma Faktoring na PragmaGO SA
2019
Przejęcie spółki Brutto
Sprzedaż LeaseLink do mBank (wartość transakcji – 102 mln PLN)
2018
Nagroda „Złoty Bankier” w kategorii „Innowacja” dla LeaseLink
2017
Projekt „PragmaGO” i transformacja w fintech
2016
Inwestycja w LeaseLink i Mint Software (obecnie PragmaGO.tech).
2011
Przejęcie Grupy Finansowej Premium przez Pragma Inkaso
Powstanie Pragma Faktoring
2010
Debiut Pragma Inkaso na GPW i Catalyst
Wprowadzenie do oferty faktoringu
2008
Debiut Pragma Inkaso SA na New Connect
2007
Debiut Grupy Finansowej Premium na GPW
2002
Powstanie Pragma Inkaso Sp. z o.o
1996
Powstanie Grupy Finansowej Premium

Liczba aktywnych klientów

Wartość sfinansowanych należności (mld PLN)

Pliki do pobrania